• slayt
Sağlıkta Dün ve Bugün

Sağlıkta Dönüşüm Programı başladığı yıllarda yaklaşık 40 milyon SSK’lı vatandaş devlet hastanelerinden hizmet alamıyordu.

Yıllık muayene sayısı 60 milyon (ŞİMDİ İstanbul’da sadece 2015 yılında 73 milyon muayene), bir SSK’lının yıllık sağlık kuruluşuna başvuru sayısı sadece 1,5 idi.

Ülke genelinde SSK’lıların muayene olabilmek için ulaşabileceği yalnızca 8 bin doktor bulunmaktaydı ve yalnızca 2.500’ünün muayene odası vardı.

Hekim başına günlük ortalama 100 hasta düşmekteydi. Sonuçta devletin SSK’lı vatandaşlarına ayaktan verilen sağlık hizmetleri için bütün bir yılda sunduğu sadece 8 dakikası vardı.

Vatandaşın yazılan reçetesini alabilmesi için 148 hastane eczanesi mevcuttu.

Vatandaş ilaç kuyruklarında hastane kuyruklarında beklemeye mecbur idi. Az sayıda işçi, hekimin reçete ettiği ilaçların aynısına ulaşabiliyordu.

Bugün ise tüm vatandaşlarımız sağlık güvencesi kapsamına alınarak, Aile Hekimliği, ilaç takip, ulusal bilgi bankası, koruyucu sağlık hizmetleri olmak üzere çağdaş dünyada yaygın olarak kullanılan birçok uygulama Türkiye’de hayata geçirildi.

Bütün bu yazdıklarım, bu gün hiçbir sorunumuz olmadığı anlamına gelmiyor elbette.

Sağlık Hizmetini alan geniş halk kesiminin rahat ve konforlu şekilde  sağlığa erişimini sağlamak için, sağlık hizmetini veren tüm meslektaşların  emekleri, sabırları ve olağanüstü gayretleri devreye girdi....

 Makalenin devamına http://www.saglikciyiz.com.tr/2019/11/saglikta-dun-ve-bugun-m131.html adresinden ulaşabilirsiniz.
 Ali Murat Duman
Okunma Sayısı: 2665


44.212.99.208
YAZARIN DİĞER YAZILARI

Sağlık Politikaları ve Sağlığın Geliştirilmesi Derneği

© Copyright 2020  V4.1 Tüm Hakları Saklıdır.


Top