• slayt
Sağlık Yönetimi Mezunları İş Değil, Meslek İstiyor

Sektörün içinde olan herkes bilir ki, sağlık hizmetlerinin yürütülmesinde kurumsal açıdan çok önemli 2 alan vardır. Birincisi "tıbbi alan", ikincisi "idari alan". 

Hem dünyada hem ülkemizde senelerce özellikle hastanelerin idari yönetim yapılanmaları, aslında branşı idare olmayan, tıbbi alanlarda hizmet vermesi gereken ağırlıklı hekim olmak üzere, eczacı, diş hekimi, hemşire kardeşlerimiz ile meydana getirilmiştir.

Bu durum, onların hastalarına ayırması gereken vakti, ihale dosyalarına, inşaat işlerinin tetkiklerine, arıza yapan kazan dairesinin nasıl tamir olacağına dair çalışmalara vermelerine sebep olmuştur.

Daha açık ve net olarak en son sözü şimdiden yazayım, "Hastane Yöneticiliği" başka bir şey ve uzmanlık alanı, "Başhekimlik" ise çok daha başka bir şey ve uzmanlık alanı. Artık modern dünyada bu ikisinin ayrımı yapıldı ve işler buna göre akılcı ve bilimsel bazda yürüyor. 

Bizde de aslında iyi ilerlemeler oldu. Mesela hastanelerin Hastane Yöneticisi ile yönetilme dönemine girdik. Ama, bu sefer de yine başhekim olan arkadaşlarımız Hastane Yönetici Vekili olarak aynı işleri yürütmeye devam etmeye başladılar. Veya direk Hastane Yöneticisi oldular. 

Bu işlerin iyi gidebilmesi açısından sağlıklı bir şey değil. Hukuk, ekonomi, maliye,idare ve diğer bir çok temel yönetim alanlarında sağlığa özel bilgilerle donatılmış, lisans düzeyinde eğitim almış çocuklarımız var. Bunlar Sağlık Yönetimi bölümü mezunu lisans düzeyinde pırıl pırıl gençler...

. - Makalenin devamına http://www.saglikciyiz.com.tr/2020/1/saglik-yonetimi-mezunlari-is-degil-meslek-istiyor-m630.html adresinden ulaşabilirsiniz.
 Ali Murat Duman
Okunma Sayısı: 2783


3.236.83.154
YAZARIN DİĞER YAZILARI

Sağlık Politikaları ve Sağlığın Geliştirilmesi Derneği

© Copyright 2020  V4.1 Tüm Hakları Saklıdır.


Top